Centrum Upowszechniania Nauki

Centrum

Żyjemy w ciągłym stresie. Według szacunków na zaburzenia depresyjne cierpi 8 milionów Polek i Polaków. Jest to bardzo duża liczba, praktycznie 1/4 naszego....

zawód psychoterapeuty, psychoterapia

Depresja i psychoterapia

2018-03-17 | Królewna Śnieżka

Żyjemy w ciągłym stresie. Według szacunków na zaburzenia depresyjne cierpi 8 milionów Polek i Polaków. Jest to bardzo duża liczba, praktycznie 1/4 naszego kraju. 
Trudno jednak mówić o przejściowym trendzie. Ciągłe życie w biegu i praca w korporacjach tylko powiększają stres, na jaki jesteśmy wystawiani. Ciężko nam odpocząć bez zamartwiania się o inne rzeczy, nawet o takie, na które nie mamy wpływu.  
Ciągle przejmujemy się czy dobrze wypadniemy w pracy, czy nasz szef będzie zadowolony z naszej pracy. Dochodzi oczywiście troska o naszą rodzinę. Wiele aspektów, które mogą przyprawić nas o depresję, z którą nie tak łatwo poradzić sobie samemu. Jeśli czujemy, że my lub któraś z bliskich nam osób może cierpieć na zaburzenia depresyjne, z pomocą może przyjść psychoterapia. Depresja sama w sobie jest chorobą trudną do wyleczenia, chociaż niektórzy nadal nie traktują jej poważnie jako chorobę. 
To podejście w ostatnich latach się zmienia, jednak nadal nie jest takie, jakie być powinno. Coraz bardziej jednak na znaczeniu przybiera zawód psychoterapeuty. Przestajemy go traktować jako kogoś, kto skierowany jest dla ludzi z problemami psychicznymi, a zaczynamy patrzeć na niego jak na dobrego lekarza. Ważne jest aby uświadamiać ludzi, że psychoterapia nie jest niczym strasznym, a już zwłaszcza niczym czego powinniśmy się wstydzić. 
Psycholog czy psychiatra są lekarzami, jak każdy inny i tak samo jak nie wstydzimy się iść do ortopedy czy neurologa, tak nie powinniśmy się skorzystać z ich porad, aby poprawić jakość naszego życia.
Więcej o leczeniu zaburzeń znajdziesz tutaj.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: