Centrum Upowszechniania Nauki

Centrum

W ostatnich latach pojawiła się w Polsce nowa metoda edukacji dzieci przedszkolnych zwana metodą Montessori.Edukacja małych dzieci metodą Montessori w gruncie....

nauka, szkolenia, wykształcenie, przedszkole

Edukacja dzieci w przedszkolu

2016-07-09 | Roch

W ostatnich latach pojawiła się w Polsce nowa metoda edukacji dzieci przedszkolnych zwana metodą Montessori.
Edukacja małych dzieci metodą Montessori w gruncie rzeczy polega na bezstresowym ich wychowaniu. Zakłada, że dziecko powinno przychodzić do przedszkola z chęcią i czuć się w nim pewnie, a rola wychowawców powinna sprowadzać się do obserwacji dziecka i stworzenia atmosfery spokoju, porządku, bezpieczeństwa i radości.

Na czym polega metodologia Montessori?
Podstawowym jej założeniem jest położenie nacisku na rozwijanie zainteresowań konkretnego dziecka, a tempo nauczania dostosowuje się do jego indywidualnych możliwości. Każde dziecko uczy się w indywidualnym tempie, każde dziecko jest inne, każde ma inne zainteresowania. Zainteresowania te pojawiają się w różnym czasie i trwają u każdego dziecka przez inny okres. Nie można ich wywołać zewnętrznymi działaniami, mogą jedynie same się zmieniać. Zabawki i całe pomieszczenia są tak przygotowane, aby dziecko mogło samo wybierać formę aktywności, najbardziej odpowiadającą jego potrzebom intelektualnym i emocjonalnym.

Wśród dostępnych pomocy dydaktycznych są kolorowanki, czytanki i książeczki z zadaniami z liczbami. Wyróżniają się one prostotą i estetyką wykonania, ponieważ ich wygląd ma dziecko zaciekawić. Są skonstruowane tak, by dziecko samo mogło skorygować błędy, są uszeregowane według trudności, a każdy egzemplarz występuje tylko raz. Metoda ta jest skuteczna w pracy ze wszystkimi dziećmi, nawet tymi mającymi problemy z nauką.
Metoda ta przewiduje, że każde dziecko powinno wykonywać jedną czynność nie dłużej niż 20 minut, gdyż tylko przez taki okres czasu dziecko jest w stanie skupić się na wykonywanej czynności.

Wychowawcy w takim przedszkolu Montessori są  wykwalifikowanymi nauczycielami z dyplomem. Największymi ich zaletami jest umiejętność obserwowania dziecka i wiedza, kiedy i jak interweniować. Takie podejście rozwija w dziecku poczucie pewności siebie.

Niepubliczne Przedszkole Montessori we Wrocławiu

Al. Pracy 24
53-232 Wrocław
tel: 512-150-140
tel: 517-080-060
sekretariat@szkola-montessori.com.pl

http://www.przedszkole-montessori.wroclaw.pl

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: