Centrum Upowszechniania Nauki

Centrum

Zawód nauczyciela jest niewątpliwie bardzo odpowiedzialny, ponieważ człowiek ten ma wpływ na rozwój i wychowanie dzieci w różnym wieku. Praca nauczyciela w....

nauka, szkolenia, kształcenie

Nauczyciel w Polsce

2014-07-21 | Królewna Śnieżka

Zawód nauczyciela jest niewątpliwie bardzo odpowiedzialny, ponieważ człowiek ten ma wpływ na rozwój i wychowanie dzieci w różnym wieku.

Praca nauczyciela w przedszkolu publicznym przebiega na zdecydowanie lepszych warunkach aniżeli w przedszkolach prywatnych. Czas pracy nauczycieli w przedszkolu publicznym jest zdecydowanie krótszy aniżeli tego pracującego w przedszkolu niepublicznym. Do tego dochodzą wszystkie przywileje powiązane z kartą nauczyciela, premie i dodatki. Nic więc dziwnego, że wiele osób biorąc pod uwagę te liczne dodatki ma pretensje co do tego, że nauczyciele nie powinni otrzymywać takich a nie innych wynagrodzeń.


Wiele z tych osób jednak nie bierze pod uwagę tego, że tak naprawdę czas pracy nauczycieli jest tak krótki, ponieważ ma on najczęściej pod opieką 25 dzieci w różnym wieku. Wszystko zależy od tego jaką grupę dostanie w danym roku szkolnym. Nauczyciel więc musi tak naprawdę przez te kilka godzin swojej pracy skupić całą uwagę na dzieciach. Często bowiem nie ma on do dyspozycji żadnej pomocy nauczyciela (chyba, że mowa o najmłodszych grupach dzieci 2,5-3 letnich). Tam pomoc nauczyciela jest wymagana, ponieważ często dochodzi do sytuacji kiedy dzieci należy przebrać lub rozdzielać w przypadku bójek.


Edukacja w Polsce jest tak skonstruowana, że powstały na terenie naszego kraju wiele prywatnych przedszkoli. Nauczyciele jednak z reguły nie chcą pracować w takich placówkach, ponieważ okazuje się, że tam ich dzień pracy wynosi aż 8h. Dla wielu nauczycieli takki wysiłek jest nie do przeskoczenia, ponieważ przekracza to ich możliwości. Dodatkowo przedszkola tego typu nie gwarantują nauczycielowi żadnych dodatków, premii czy też dodatkowych urlopów. Karta nauczyciela w tego typu placówkach najczęściej nie obowiązuje. Nic więc dziwnego w tym, że nauczyciele nie chcą pracować w takich miejscach. Tak naprawdę pracę w przedszkolach niepublicznych podejmują tylko osoby, które po prostu nie mają innego wyjścia.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: