Centrum Upowszechniania Nauki

Centrum

Rzadko kto nie potrzebuje dodatkowego czasu na naukę i wystarcza mu jedynie kilka godzin w szkole. Ponadto do mniejszości należą uczniowie, którym żaden z....

szkolenia, szkoła, wykształcenie, kursy

Nauka w szkole... a co po godzinach?

2015-09-23 | Marysia

Rzadko kto nie potrzebuje dodatkowego czasu na naukę i wystarcza mu jedynie kilka godzin w szkole. Ponadto do mniejszości należą uczniowie, którym żaden z przedmiotów i prezentowanych na nich zagadnień nie sprawia trudności. W jaki sposób sobie radzić w sytuacjach, kiedy nie wszystko jest jasne jak słońce?

Przede wszystkim koniecznie musimy stwierdzić, co jest przyczyną naszych problemów ze zrozumieniem materiału. Czy jest to związane z nieobecnością na konkretnych zajęciach? A może mimo obecności na nich po prostu nie idzie nam dany temat "ni w ząb"? Musimy być szczerzy i sami sobie także powiedzieć, czy na pewno jesteśmy systematyczni w nauce?

W wielu przedmiotach brak systematyczności prowadzi do znacznego obniżenia zrozumienia dalszych zagadnień. I wbrew obowiązującej opinii - nie chodzi tylko o przedmioty ścisłe. Historia czy nauka literatury także wymaga zrozumienia poprzednich etapów - bez tego kolejne nie "wchodzą łatwo do głowy".

Niekiedy nasze braki najłatwiej jest uzupełnić korepetycjami. Warto zdecydować się na nie, kiedy jesteśmy pewni, jakiego typu materiału nam brakuje lub przygotowujemy się do egzaminu. Niektóre osoby prowadzące korepetycje stosują własne testy na określenie poziomu naszych wiadomości, niektóre proszą nas o przedstawienie zagadnień, które stanowią dla nas największe wyzwanie, a resztę rozpoznają w trakcie naszej nauki.

Niekoniecznie jednak od razu musimy decydować się na wielomiesięczne korepetycje - jeśli problemem jest dla nas jedno zagadnienie, warto umówić się jedynie na kilka spotkań, które rozwieją nasze wątpliwości. Dla niektórych korepetycje działają jeszcze bardziej demobilizująco - w końcu zwalnia ich to z obowiązku uczestniczenia w szkole w zajęciach, bo i tak "dowiedzą się na korkach". Są to jednak sporadyczne przypadki.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: