Centrum Upowszechniania Nauki

Centrum

Jednym z elementów egzaminu maturalnego z języka polskiego jest przygotowanie odpowiedniej prezentacji. Należy dokładnie opisać temat jaki maturzysta wybiera....

szkolenia, edukacja, kształcenie, matura

Tworzenie pracy maturalnej z polskiego

2014-01-05 | Maria

Jednym z elementów egzaminu maturalnego z języka polskiego jest przygotowanie odpowiedniej prezentacji. Należy dokładnie opisać temat jaki maturzysta wybiera kilka miesięcy wcześniej oraz w pełen profesjonalny sposób go przedstawić. Dlatego też warto dokładnie dowiedzieć się jak powinny wyglądać prace maturalne z polskiego, jaki przyjąć plan działania tak, by efekt końcowy zakończył się uzyskaniem najlepszej oceny z możliwych.

Na samym początku nauczyciel przedstawia zagadnienia, tematy prac które uczniowie mogą sobie wybrać do opracowania. Dzieje się to wiele miesięcy przed samym egzaminem, przez tym kiedy trzeba będzie przedstawić prezentacje maturalne. W takiej sytuacji każdy uczeń powinien dokładnie analizować dostępne tematy, tak aby wybór padł na coś przyjemnego, na coś co nie będzie stwarzało większych kłopotów podczas przygotowania.

Następnym elementem, po wybraniu właściwego tematu pracy maturalnej, koniecznie należy znaleźć jak największą ilość materiałów, dzięki którym będzie można ową pracę przygotować. Warto wyszukiwać wszędzie gdzie się da, nie tylko korzystać z książek ale również sięgać do innego rodzaju źródeł. Tak naprawdę dowolność jest tutaj ogromna i tylko kreatywność ucznia decyduje o tym co zostanie wybrane, a co odrzucone.

Kolejnym etapem tworzenia pracy maturalnej jest oczywiście odpowiedni plan, zarówno samej pracy jak i działania. Jeżeli chcemy tworzyć takową pracę bez problemów to warto wyznaczać sobie kilka godzin tygodniowo na odpowiednie działania. Także plan samej pracy będzie istotny, bo dzięki niemu mamy wszystko uporządkowane i działamy etapami. Gdy wszystko jest gotowe to nie pozostaje nic innego jak przedstawienie tego przed komisją.

Prezentacja maturalna powinna być przedstawiana profesjonalnie, nie można pod żadnym pozorem czytać wszystkiego z kartek, notatek. Tutaj wymagana jest dogłębna znajomość tematu o jakim się pisało. Dlatego warto poćwiczyć przed samym egzaminem, warto kilka razy zreferować wszystko choćby przed lustrem. To pozwoli na doskonałe przygotowanie się, na uzyskanie najlepszej oceny z języka polskiego na maturze.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: