Centrum Upowszechniania Nauki

Centrum

Praca w klasie międzykulturowej, w której znajdują się uczniowie cudzoziemscy nieznających za bardzo języka polskiego jest wyzwaniem dla wielu nauczycieli w....

nauka, szkolenia, kształcenie

Uczniowie cudzoziemscy w Polsce

2014-09-17 | Roch

Praca w klasie międzykulturowej, w której znajdują się uczniowie cudzoziemscy nieznających za bardzo języka polskiego jest wyzwaniem dla wielu nauczycieli w naszym kraju. Jak się jednak okazuje zadanie te może być źródłem satysfakcji nauczyciela oraz zadowolenia z poprawnie wykonanej pracy. Jeżeli chcemy mówić jednak o obustronny sukcesie, każdy nauczyciel, który ma w swojej klasie cudzoziemca powinien uwzględnić kilka ważnych wskazówek.

Po pierwsze w komunikacji z uczniem cudzoziemcem należy stosować język instrukcji. Posługiwanie się bardzo krótkimi komunikatami typu narysuj, podkreśl, przeczytaj, zapisz zdecydowanie ułatwi komunikację. W przypadku małych dzieci bardzo ważne jest również stosowanie bogatego materiału ikonograficznego. Tutaj najlepiej sprawdzą się rozmaite zdjęcia, mapy, wykresy, ilustracji i schematy, które są niesłychanie ważne przy wyjaśnianiu różnych zagadnień tematycznych. Należy pamiętać również o włączaniu uczniów nie znających języka polskiego w pracę zespołową, która przynosi naprawdę zaskakujące rezultaty. Potrzeby edukacyjne uczniów cudzoziemskich są identyczne jak zwykłych uczniów, dlatego też należy ich traktować jako pełnoprawnych uczestników zajęć.

Należy pamiętać, że to właśnie bariery językowe stanowią główny element, który blokuje prawidłowe funkcjonowanie ucznia cudzoziemskiego w szkole. Między innymi dlatego właśnie bardzo ważną rolą placówek edukacyjnych w Polsce jest wspomaganie rozwoju dziecka, poprzez stworzenie odpowiedniej atmosfery oraz warunków umożliwiających swobodne nauczanie języka polskiego. Bardzo ważnym punktem jest również wszechstronna edukacja oraz rozwój dziecka w wielu innych kręgach kulturowych. Bardzo ważną rolę odgrywa również pomoc w odnalezieniu się w zupełnie nowych środowisku. W przypadku cudzoziemców może dojść do tzw. szoku kulturowego dlatego też odpowiednia integracja ze środowiskiem rówieśniczym jest niesłychanie ważna. Nie można zapominać także o wspieraniu rodzin uczniów cudzoziemskich, którzy również mogą mieć poważne problemy w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: